רבי מנחם מענדל מליובאוויטש בר שלום שכנא, נכדו של “בעל התניא”, בן בתו דבורה-לאה. אביו היה הרב החסיד רבי שלום שכנא.

רבי מנחם מענדל נולד בליאזנא בכ”ט באלול ה’תקמ”ט (1789). נפטר בליובאוויטש בי”ג בניסן ה’תרכ”ו (1866).

היה השלישי באדמו”רי חב”ד. את רוב תורתו קיבל מאבי-אמו “אדמו”ר הזקן”, רבי שניאור זלמן, שבביתו גדל והתחנך לאחר שנתייתם בגיל צעיר.

עד גיל 13 היה עיקר לימודו ב”נגלה”, לאחר-מכן למד עימו סבו גם קבלה וחסידות.

כבר בגיל צעיר החל לכתוב חידושי תורה ב”נגלה” ובחסידות – דא”ח (דברי אלוקים חיים) מה ששמע מסבו. רבי מנחם מענדל גילה בקיאות מופלאה בכל מכמני התורה, חונן בשכל חד וחריף ובזיכרון מעולה.

בשנת ה’תקס”ג (1803) נשא לאשה את בתו של דודו, “אדמו”ר האמצעי”, רבי דובער. במלחמת רוסיה-צרפת ברח יחד עם סבו מפני צבאות נפוליון והיה נוכח בעת הסתלקות סבו “בעל התניא”.

לאחר הסתלקות חותנו “אדמו”ר האמצעי”, החליטו זקני החסידים להעביר אליו את כתר הנשיאות. זמן רב סירב רבי מנחם מענדל לקבל את התפקיד ולבסוף נתן את הסכמתו. רבבות חסידים, ביניהם גדולי-תורה ויראה, נוספו לו מלבד חסידי חותנו.

רבי מנחם מענדל היה נעים תפילה ואלפים הצטופפו בבית מדרשו בשבתות ובמועדים כשעבר לפני התיבה.
מאז החלה תקופת עבודת הצבא ליהודים – גזירת “הקנטוניסטים” כשילדים רבים נחטפו לצבא (ה’תקפ”ז-רט”ו / 1827-55) הוא עסק במסירות נפש בהצלת רבבות משמד וממיתה. גם עליו מסרו כתב מלשינות, אך הצליח לשכנע את מושל המחוז שההאשמות חסרות יסוד.

לחם בקנאות רבה נגד תנועת ההשכלה.

רבי מ”מ העלה את כל חידושיו בספר. נוסף על ספרו “שאלות ותשובות צמח-צדק” שעל- שמו הוא מכונה, נדפסו גם: “צמח צדק” – על הש”ס; “אור התורה” יותר מ – 40 כרכים; “דרך מצוותיך”; “ספרי הליקוטים – צ”צ” – 27 ספרים.
השאיר אחריו אלפי גליונות בכל מקצועות התורה.
רבי מנחם מענדל נפטר בהיותו בן 77.
היו לו שבעה בנים, כולם צדיקים מפורסמים. את מקומו מילא בנו הצעיר רבי שמואל.

(אנציקלופדיה לבית ישראל)  
פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים