הרב מסעוד אשר סאסי המכונה בפי כל ‘חכם סאסי’. נולד להוריו הצדיקים הרב ידידיה ומרת כריה סאסי ז”ל בעיירה עמרוס שבלוב בשנת תרצ”א.

כבר בילדותו של הרב סאסי זצ”ל ניבאו לו עתיד מזהיר, ואמו אף זכתה לגילויים מסעירים שחזו לבנה את עתידו, לשם לתפארת ולתהילה. הרבנית סיפרה שכאשר היה החכם בן 15, היא חלמה חלום ובו שישה מלאכים לבושי לבן יורדים מסולם וברכו את הנער. היא סיפרה זאת לבנה ואמרה “מסעוד, הודיעו לי מן השמיים שה’ ברך אותך וכאשר תתבגר אתה תברך את עם ישראל”.

חכם סאסי מברך תינוק שנכנס בבריתו של אברהם אע''ה
חכם סאסי מברך תינוק שנכנס בבריתו של אברהם אע”ה

מערש ילדותו דבק בתורה ובחכמיה. את יראתו ודרכי הנהגתו בקודש קיבל בגיל צעיר מרבו הקדוש רבי דוד סאסי זצ”ל, שהיה איש קדוש ומורם מעם זי”ע, בו דבק חכם סאסי וממנו ירש את מידת הענוה. בתבונת ליבו הסתיר החכם כל מעשיו מעיני הבריות, כך שאף אחד לא יכל לתהות על קנקנו, ואיש לא ירד לסוף דעתו.

בעודו נער צעיר, כבן שבע עשרה, חשקה נפשו של העלם הצעיר, לעלות ולחונן את עפרה של ארץ הקודש. בנחישות ובמסירות עשה הנער את הדרך בגפו, בהשאירו בגולה את משפחתו הענפה. כאן בארץ ישראל, אחרי עלייתו שרצופה היתה בתלאות רבות, זכה להקים את ביתו אשר הקרין תורה, חסד וקדושה.

חכם סאסי בתפילה בכותל המערבי
חכם סאסי בתפילה בכותל המערבי

לאחר נישואיו, נהג לשבת בבית הכנסת רוב שעות היום. בשעה שתיים לפנות בוקר היה מתחיל את סדר יומו, כאשר סמוך להשכמתו הזריזה היה כבר בעיצומו של “תיקון חצות” וקריאת תהילים. כאשר היקום היה עוד נם את שנתו, בשעה ארבע לפנות בוקר, היה מועיד את פניו אל בית הכנסת, שם נהג להדליק את נרות השמן בחדר ההדלקה. מיד לאחר מכן המשיך את ספר התהילים שאחז בו, בהשתפכות הלב ומתוך דבקות יוקדת. עם בוא הציבור אל בית הכנסת, ממהר היה להכין קפה ותה למגיעים לתפילת שחרית. את הציבור שקם עתה משנת לילה ערבה, קיבל הרב סאסי במאור פניו, בלי לספר כמובן שהוא כבר מצוי עתה בעיצומו של יום.

חכם סאסי זצ''ל עם רבנו שליט''א
חכם סאסי זצ”ל עם רבנו שליט”א

חכם סאסי פעל תיקונים נוראים להקמת שכינתא מעפרא ולתקן עולם במלכות שדי. מסר נפשו עבור נשמות ישראל בגשמי וברוחני והפקיר עצמו בעבורם. תדיר לימד סנגוריה על עם קודש וקיבל על עצמו יסורים לטובת הכלל.

ידו פרש לאביונים ונזקקים והיה להם למושיע, תמך בחתנים ובאברכים, חיתן יתומים רבים ואף תמך בהם. בנועם ובנתיבות שלום השכין שלום בין אדם לחברו. מעולם לא החזיק טיבותא לנפשו, ואת כל אחד המליך על עצמו.

בכל שנות חייו בירך את עם ישראל, הרבה בצדקות ובמעשי חסד בצנעה, שרק לאחר פטירתו נתגלו חלקם לעיני כל.

גולת הכותרת בימי שנותיו של חכם סאסי, הוא ‘חדר ההדלקה’. חדר קטן שנהג להדליק בו נרות רבים לעילוי נשמות הצדיקים. בחדר זה עסק ב’תיקוני הנרות’ ובתיקוני הנשמות (‘תיקון הנרות’ הוא תיקון ידוע אצל צדיקי האמת שמעטים עסקו בו, כמו חכם יוסף דיין זצוק”ל ועוד). שעות רבות היה חכם סאסי צפון ומכונס, בחדר זה עבד את עבודתו הנשגבה מבינת אנוש.

אור הנרות שדלקו בחדר הקטן, בקע ממנו והאיר את כל פני תבל באור של חסד ורחמים, באור אמונה והשפעות טובות על כלל ישראל.

בחדר קדוש זה קיבל ובירך את המשחרים לפתחו, וברכותיו הקדושות לא שבו ריקם, רבים ראו שם נסים ונפלאות, היפך הטבע ממש, ‘צדיק גוזר והשם מקיים’ התקיים בו בשלמות.

חדר ההדלקה חכם סאסי
חדר ההדלקה של חכם סאסי

“ובו תדבק”, אמרו רבותינו זכרונם לברכה, “זה הדבק בתלמידי חכמים”. אהבתו ודבקותו של חכם סאסי בצדיקים ובחכמים היתה לאין ערך ושיעור. תמיד דרש בשלומם, כיתת רגליו למשכנם לקבל פניהם, ובענוותנותו המיוחדת ביטל עצמו לפני החכמים כעפרא דארעא, למרות שיעור קומתו הנוראה.

הרבה חכם סאסי לדבר בשבחם של החכמים ומעלתם, ‘וכמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם’, אותם חכמים שיבחוהו והפליגו בגדולתו ורום ערכו בעולמות העליונים, ואותם הצדיקים העידו שנמנה על ל”ו צדיקים נסתרים המגנים על הדור.

קשר מיוחד וגנוז היה לחכם עם צדיקים נסתרים, ואף צדיקים גלויים, שאיתם היה מסתודד בדברים העומדים ברומו של עולם, ביניהם בתיקוני הנשמות, ביטול גזירות והחשת גאולת ישראל.

חכם אברהם חי שליט'א מברך את הרב סאסי זצ''ל
חכם אברהם חי זצ”ל מברך את הרב סאסי זצ”ל

במשך שנים רבות החזיק הרב, גמ”ח שפירנס תלמידי חכמים רבים ודאג עבורם למזון. הייתה זו אישיותו הנאצלת של הרב שהיה התגלמות של טובה והארת פנים לכל יהודי, וכפי שחרוט הוא בליבם של כל מכריו כעמוד של חסד ואהבת ישראל.

נתבקש לישיבת עליונה ביום כ”ד טבת שנת תשס”ט

זכותו יגן עלינו ועל כל ישראל, אמן.

 

פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

1 תגובה