מגדולי האדמו”רים בדור השישי – שביעי לחסידות. נולד בגור בז’ בטבת ה’תרכ”ו (1865). נפטר בירושלים בו’ בסיון ה’תש”ח (1948). בנו של בעל “שפת אמת” (רבי יהודה אריה ליב). משנת ה’תרס”ה (1905) אדמו”ר לאלפי חסידי גור. עוד בצעירותו נתפרסם כגדול בתורה. היקף ידיעותיו היה עצום. התפרסם גם בחוש ביבליוגרפי חריף, וספרייתו העשירה מנתה אלפים רבים של ספרים, מהם נדירים ביותר.

רבי אברהם מרדכי אלתר מגור

תחילה סירב לקבל את החסידים, אולם החסידים לא הרפו ממנו. היה ממארגני “אגודת ישראל”, ובהשפעתו היתה אגודת ישראל לתנועה חזקה. עיקר ההנהגה של אגודת ישראל בפולין היתה של חסידי גור. יזם פעילות אירגונית מקיפה: עיתונים, מרצים, עסקנים. כמה פעמים עלה לארץ וחשב להשתקע בה. היה משומרי היישוב בארץ ואיגרתו מארץ ישראל (“על הספינה”) נחשבת לאבן הפינה בהפניית הפנים לארץ ישראל. ניצל בנס מן השואה והקים מחדש את חסידות גור. מאות כתבים שהשאיר אחריו בפולין – אבדו. מן המעט שנותר נדפסו הספרים “אמרי אמת”, “אוסף מכתבים” ואוסף דברי תורתו. קורות חייו מסופרות בספר “ראש גולת אריאל”. (מתוך אנציקלופדיה לבית ישראל)

רבי אברהם מרדכי אלתר מגור זי"ע
רבי אברהם מרדכי אלתר מגור זי”ע
פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים