רבי אליעזר זוסיא פורטוגל בר ישראל אברהם , מחכמי רומניה וארצות – הברית. רב בסקולען ובצ’רנוביץ. לאחר השואה הוכתר לאדמו”ר מסקולען. נולד בראש – חודש מרחשון ה’תרנ”ח (1897). נפטר בערב ראש- חודש אלול ה’תשמ”ב (1982).
היה גדוש בתורה, ביראת שמים ובחסידות. למרות גילו הצעיר מונה בשנת ה’תרע”ה (1915) לרבה של סקולען, כממלא מקום אביו. בשנת ה’תרצ”ה (1935) עבר לצ’רנוביץ, שם פעל במסירות רבה (בשנות השואה) להצלת פליטי פולין ולמתן חינוך יהודי – דתי לילדי רומניה. לאחר שהצליח בשנת ה’תש”ו (1946) להעביר לבוקרסט שברומניה כ – 150 ילדים וסידרם בקהילות השונות, אסף אל ביתו כ – 200 יתומים נוספים, שהוא היה להם לאב. בשל פעילותו למען חינוך “ילדיו”, נאסר פעמיים, באשמת ריגול לטובת ארצות – הברית ולטובת ישראל. גם בנו יחידו, רבי ישראל אברהם, נעצר והם עונו קשות. בעקבות לחצם של יהודי התפוצות – שוחרר. לאחר השתדלות נמרצת של יהודי העולם, יצא האדמו”ר מרומניה בראש – חודש ניסן ה’תש”כ (1960) בדרכו לארצות – הברית. הגיע פעמים רבות לביקורים בארץ – ישראל. בראותו את מצבם הרוחני הקשה של העולים החדשים, הקים ברחבי הארץ רשת מוסדות “חסד לאברהם”, כדי להבטיח לילדי העולים ולילדים מעיירות הפיתוח – חינוך יהודי אמיתי.

רבי אליעזר זוסיא היה בעל מנגן נפלא. תפילותיו היו מתוך התלהבות עילאית ומתוך השתפכות הנפש. חיבוריו: “קדושת אליעזר” – על ענייני חנוכה; “נעם אליעזר” – על התורה. בספרים אלה פורסמו גם עשרות ממכתביו וצוואות שכתב. בנו, רבי ישראל אברהם, ממלא את מקומו כאדמו”ר מסקולען בברוקלין. גם הוא מרבה לבקר בארץ ושוקד על טיפוח המוסדות שהקים אביו ועל הרחבתם. לאחרונה הוקמו בבני – ברק מוסד חדש לבנים ובית – מדרש מפואר. (אנציקלופדיה לבית ישראל)  

פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים