רבינא בר רב הונא אחרון אמוראי בבל ומראשי הדור השמיני לאמוראים. האריך ימים ונפטר ביום ד’, י”ג בכסלו ד’ר”ס (499). עם פטירתו נחתם התלמוד הבבלי. הוא מסיים את תקופת האמוראים וממנו מתחילה תקופת הסבוראים.

שם אביו היה רב הונא. התייתם מאביו בילדותו, ומפי אמו שמע על מנהגי אביו (ברכות לט, ב). היה תלמידו של מרימר (תלמידו של רבינא הראשון וחברו של רב אשי), וגם ממנו קיבל מדברי אביו (נדרים ס, ב).

רבינא הראשון היה דודו, אחי – אמו. כדי להבדילו מרבינא הראשון, נקרא פעם אחת בתלמוד בשם “רבינא זוטי” (קטן) (כתובות ק, ב), אך בשאר המקומות הוא מופיע בשם רבינא סתם. מאמר התלמוד: “רב אשי ורבינא סוף הוראה” (בבא מציעא פו, א), מכוון אליו, אך יש אומרים שהכוונה לרבינא הראשון.

בין חבריו היו חכמי הדור השביעי והשמיני. כבר בצעירותו התמנה לדיין במתא מחסיא. לאחר פטירת רבה תוספאה (ד’רל”ד , 474), מילא רבינא את מקומו כראש ישיבת סורא. באותו זמן היה רב יוסף (מן הסבוראים) ראש ישיבת פומבדיתא ונשא ונתן עמו בהלכה. חלק מחכמי הדור הראשון של הסבוראים, היו תלמידיו. (אנציקלופדיה לבית ישראל)  

פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים