מתתיהו בן יוחנן כהן גדול חשמונאי. מנהיגו הראשון של מרד החשמונאים נגד אנטיוכוס ה – 4 אפינס יג’קפ”ה-צ”ז / 175-163 לפה”ס). על ייחוסו נאמר: “מתתיהו בן יוחנן בן שמעון כהן מבני יויריב מירושלים והוא יושב במודיעים” (חשמונאים – א’ ב, א). בני יויריב הם כוהני המשמר הראשון מבין 24 משמרות הכהנים. בגמרא נזכר מתתיהו ככהן גדול (מגילה יא, א), וכן בנוסח “על הניסים” הנאמר בחנוכה.

כאשר הגיעו למודיעין יוונים וביקשו לכוף את התושבים לעבוד עבודה זרה, נצטווה מתתיהו מראשי היישוב לפתוח ראשון בכך. כשסירב, ניגש יהודי אחר להקריב לעבודה זרה. כשראה זאת מתתיהו, הרג את היהודי ואת שליח המלך ונמלט עם חמשת בניו ואוהדים נוספים אל מדבר יהודה. קבוצה אחת של מורדים הותקפה על – ידי המלך בשבת. מפני קדושת השבת סירבו המורדים להתגונן וכ – 1000 איש נהרגו. בעקבות זאת, פסק מתתיהו כי מעתה אין שלטון יוון בארץ חוקי, גזירותיו אינן מחייבות ויש להלחם בו, ומלתמה כנגד אויב מותרת גם בשבת, כמו מלחמת יהושע ביריחו – שנלחם גם בשבת. מתתיהו הנהיג את המרד שנה אחת בלבד. לפני מותו בחר בשניים מבניו לממשיכיו: שמעון – “איש עצה”, ויהודה – “שר צבא”. (אנציקלופדיה לבית ישראל)  

פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים