לדאבוננו טיפולים ותרופות נגד דכאון ונטיות אובדניות הינם עסק משגשג מאד בימנו, ייעוץ סוציולוגי, פסיכולוגי וכדומה, ולא רק לאנשים שלוקים בנפשם במחלות מסויימות ל”ע, אלא גם אנשים שבסך הכל בריאים בנפשם, ולא בהכרח מהשכבות הנמוכות בציבור.

רבים וטובים מגיעים לנקודה בחיים שצפה ועולה אצלם השאלה: “למה בכלל אני חי?”  “למה באתי לעולם הזה?”

ואכן השאלה הזאת לא טפשית בכלל, הרי כל עיוור מבחין בשלב מהחיים שרוב החיים מלווים בקשיים, ייסורים, לחצים וכו’. קושי הפרנסה, חינוך הילדים, הזוגיות, עמידה בדרישות ממך ועוד…

בנוסף לקשיים האלו, יש גם את התאוות הפנימיות שלנו שכל הזמן מושכות אותנו לצרות צרורות, אם זה תאוות האכילה שמביאה אותנו להשמנה וחולאים, או תאווה ‘אחרת’ שהורסת להרבה את חיי הנישואין, תאוות הכבוד שגורמת לאנשים אפילו לרצוח ל”ע, וכו’

אין טעם להאריך בדבר שכל אחד מכיר ויכול להוסיף נופך מנסיונו האישי, כמו שנאמר “אדם לעמל יולד, קצר ימים ושבע רוגז”, ואם שלמה המלך שהיה לו את כל הטוב שבעולם קיצר ואמר “כל ימיו מכאובים וכעס” (קהלת ב’ כ”ג), מה נגיד אנחנו?

אז אחרי תהיות ממושכות למה אני טורח לגלגל את החיים האלה בכלל, וחוסר בתשובה מספקת בנושא, נופלים לדכאון עמוק וחושבים לעצמם: “עדיף שלא הייתי נולד בכלל”, ואפילו רוצים לשים קץ לחייהם. (סתם דרך אגב ממוצע המתאבדים בישראל הוא יותר מאחד ביום, כן כן הבנתם נכון, כל יום לפחות מתאבד אחד בממוצע).

באמת השאלות האלה אינם טפשיות וריקות, הרי חז”ל בעצמם אמרו: “טוב לאדם שלא נברא משנברא” (עירובין י”ג:) או בשפה שלנו – עדיף שלא היינו נולדים בכלל.

אז נשאלת השאלה באמת, אם אתם חז”ל הקדושים סוברים שעדיף שלא היינו באים לעולם הזה, אז למה בורא עולם ברא אותנו? אתם חושבים הפוך ממנו ?

תכל’ס – למה באנו לעולם הזה ???

חלילה, וודאי שחז”ל הקדושים יודעים מה שהם אומרים, את הקושייה הזאת שואל גם רבי נחמן מברסלב (ליקוטי תנינא ל”ט), ועוד מוסיף ושואל תלמידו רבי נתן ושואל למה בכלל בן אדם חייב לכבד את ההורים שלו? הרי הם אלו שאשמים בכל התיק הזה שנפל עליו ?! אתם דחפתם אותי לביצה הזאת ואני עוד חייב לכם כבוד?

שאלות יפות ומעניינות.

תתארו לעצמכם שהוזמנתם לאירוע יוקרתי במיוחד, בוא נגיד אירוע של נשיא ארה”ב. טוב אז חייב רכב מתאים, פדיחה להגיע עם הרכב הרגיל. אז שכרנו רכב, אבל עד למקום האירוע כבר עברנו כמה שלוליות וכמה דרכי עפר והרכב התלכלך.

ממש ק”מ אחד ממקום האירוע ראינו רחיצת מכוניות.

מכירים? גם אתם כשהייתם ילדים הייתם מבקשים מאבא רשות לשבת בתוך האוטו בזמן שמכניסים אותו לגלגלים השעירים הצבעוניים האלו? מוקפים קצף מגניב כזה?

פשוט להבין שרכב מטונף, חייב לעבור את הקרצוף המסיבי הזה כדי לצאת חדש ולהיות ראוי להגיע לאירוע של כל האחמי”ם.

ככה עונה על השאלה שלנו רבי נחמן מברסלב, הנשמה של כל אחד מאיתנו בסופו של דבר רוצה להגיע לעולם הבא, לעולם שכולו טוב. אבל מה לעשות שהמקום היחיד שנותנים בו את ההזמנה לעולם הזה, פלוס ‘רכב יוקרתי’ וגם רחיצה יסודית – זה העולם הזה שאנחנו חיים בו, העולם המלא ייסורים הזה! הדרך היחידה לזכות לעולם הבא, היא עולם הזה.

אומר רבי נחמן בפשיטות, אם באנו לעולם הזה בשביל לחיות אותו, בשביל להנות ממנו, מהשקר, מהתאוות, מהכסף, מהכבוד וכו’ אז על זה אמרו חז”ל: “טוב לאדם שלא נברא משנברא” באמת אין טעם – חבל שתסבול סתם.

אבל אם האדם בעולם הזה מבין שכל העמידה, המלחמה וההתמודדות מול הייסורים, הקשיים והתאוות האלה באמצעות התחזקות באמונה  – הם הם הכרטיס שלו לעולם הבא, אז בשביל זה- טוב לו שנברא! כי בסוף הוא זוכה בכרטיס ההזמנה הנכסף לעולם הנצחי שכולו טוב.

אחרת – חבל… כי באמת סתם ייסבול בלי שום מטרה.

וככה עונה על שאלתו רבי נתן, הרי אחרי שנאמר “כבד את אביך ואת אמך” נאמר מיד “למען יאריכון ימיך” וחז”ל פירשו שהכוונה שהאדם שיכבד את ההורים שלו , יאריך ימים בעולם הבא, לא בעולם ההבלי הזה!

אז מובן למה צריך לכבד אותם, כי הם אלו שהביאו אותי למקום היחיד שבו אני יכול לזכות בהזמנה הנכספת לאירוע הגדול – דהיינו עולם הבא.

לקינוח נצטט מלשונו הקדושה של רבי נתן:

“אך באמת בשביל התכלית שיזכה אפילו הפחות שבפחותים והקל שבקלים, בוודאי כדאי כל היסורים והצרות שסובל בזה העולם ואחר מיתה, כי הכל כדאי בשביל התכלית” וכדאי לקרוא שם את ההמשך כי לא רציתי להכביד על המאמר. (ליקוטי הלכות, הלכות שבועות הלכה ב’ סימן ח’. משם לקוח כל המאמר).

לסיכום, אם נזכה ונתחזק באמונה שכל מה שעובר עלינו זה רק לטובתנו, וכדי לנסות אותנו אם נמשיך ונשאר שומרי תורה ומצוות מאמינים בני מאמינים, אז שווה כל הייסורים האלה, כי נזכה לעולם הבא שאין דרך לשער עד כמה הוא טוב.

יהי רצון שנזכה לחיות באמונה ולקבל את ההזמנה לאירוע האמיתי, שמה בעולם האמת. אמן

פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

1 תגובה

  1. מדהים .וכל כך אמיתי. תודה לה’ שנתן לנו צדיק גדול ברור הזה שמאיר את עינינו !!!