זכריה בן ברכיה בן עדו הנביא שחי בתקופת הנביאים האחרונים “משמתו נביאים האחרונים – חגי, זכריה ומלאכי, נסתלקה רוח הקדש מישראל” (יומא ט, ב). זכריה התנבא מן החודש השמיני (חשון) בשנה השנייה לדריווש בשנת ג’ת”ח (353 לפה”ס) עד החודש התשיעי (כסלו) בשנת ארבע לדריווש (זכריה א, א; ז, א). בימיו התנבא גם חגי הנביא ושניהם ביקשו לעודד את העם בימי שיבת ציון לאחר גלות בבל וחורבן בית – המקדש הראשון, ולחזק את בטחונו בעתיד. כן רצו לעורר את יהושע הכהן הגדול ואת זרובבל בן שאלתיאל לבנות את בית – המקדש השני. באותה שנה התנבא גם הנביא מלאכי (סנהדרין צט, א; מגילה טו, א).

משפחת זכריה היתה משפחת כוהנים, והוא היה ראש בית – אב ונמנה עם ראשי האבות למשפחות הכוהנים שעלו עם זרובבל מבבל ונמנים בספר נחמיה (יב, טז). בגמרא נאמר: היינו זכריה היינו משלם, ולמה נקרא משלם? שהיה שלם במעשיו (מגילה כג, א); “תרגום של נביאים – יונתן בן עוזיאל אמרו מפי חגי זכריה ומלאכי” (מגילה ג, א).

במספר מקומות בגמרא הכריעו חכמים הלכות השנויות במחלוקת, על – פי מסורת שקיבלו מחגי, מזכריה וממלאכי (נזיר ג, א; חולין קלז, ב; בכורות נח, א). נבואותיו כתובות בספר “זכריה”, שהוא אחד מ”תרי – עשר” – הספר המקבץ את נבואותיהם של שנים – עשר נביאים. (אנציקלופדיה לבית ישראל)  

פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר.