זבולון בנו העשירי של יעקב אבינו. השישי בבניה של לאה אימנו. נולד בפדן ארם בז’ בתשרי (ילקוט שמעוני, שמות קסב) שנת ב’קצ”ב (1568 לפה”ס). נפטר בן 110 שנה בשנת ב’ש”ב (1458 לפה”ס). שמו ניתן לו על ידי אימו, על – שם: “זבדני אלקים אתי זבד טוב הפעם יזבלני אישי כי ילדתי לו ששה בנים” (בראשית ל, כ) – “נתן לי אלקים מתן טוב… שיהיה ביתי זבולו ומגורו” [של יעקב] (רד”ק שם).

לדעת כמה מרבותינו, דינה נולדה עם זבולון כתאומה, שכן לא נאמר אצל דינה “ותהר לאה” (חזקוני וראב”ע שם). חכמים מסרו כי זבולון לא רצה במכירתו של יוסף (בראשית רבתי ל – לז, כו). ברדת יעקב ובניו מצרימה, ירדו עם זבולון שלושת בניו שנולדו לו: סרד, אלון ויחלאל (בראשית מו, יד). כאשר הציג יוסף את אחיו לפני פרעה, הביא לפניו חמישה מאחיו החלשים יותר (שם מז, ב) ונחלקו רבותינו, יש שאמרו שזבולון לא היה אחד מהם (בראשית-רבה צה, ד) ויש שאמרו שהיה מהם (בבא – קמא צב, א). בברכת יעקב נתברך זבולון: “זבולון לחוף ימים ישכן והוא לחוף אנית וירכתו על צידן” (בראשית מט, יג). כשיצאו ישראל ממצרים, העלו את עצמותיו של זבולון וקברוהו בצידון (ספר הישר, סוף יהושע). (אנציקלופדיה לבית ישראל)  

פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים