אלעזר בן אהרון הכהן בנו השלישי של אהרן הכהן (שמת בשנת ב’תפ”ח / 1272 לפה”ס) מאשתו אלישבע. למד תורה מפי משה רבנו (עירובין נד, ב). נמשח לכהן יחד עם אביו ועם אחיו נדב, אביהוא ואיתמר.
לאחר מותם של נדב ואביהוא נתחלקה הכהונה בינו לבין אחיו איתמר ( במדבר ג, ד). שניהם שימשו כסגני כהנים גדולים (במדבר רבה ב, כו). במות אהרן אביו נתמנה אלעזר לכהן גדול במקומו של אביו ומילא תפקידים מרכזיים ליד משה רבינו.
נזכר במפקד בני ישראל על – ידי משה במדבר (במדבר כו, א), בעניין בנות צלפחד (שם כז, ב) וכן במינויו של יהושע בן נון (שם טו-בג). המשיך למלא את תפקידו בימי יהושע ועמד בראש הממונים על חלוקת הארץ לשבטים (יהושע יד, א).
מת אחרי יהושע, ופינחס בנו הוסיף את הפסוק האחרון בספר יהושע: “ואלעזר בן אהרן מת…” (ב”ב טו, א). את מקומו מילא בנו פינחס. נקבר בגבעת פינחס שבהר אפרים. אחר מותו המשיכו צאצאיו לשמש כהנים גדולים.
עלי הכהן היה ראשון הכהנים הגדולים מצאצאי איתמר אחי אלעזר. אולם שלמה החזיר את הכהונה הגדולה למשפחת אלעזר כשמינה את צדוק בן אחיטוב לכהן גדול (מלכים-א’ ב, כז וברש”י). (אנציקלופדיה לבית ישראל)  

פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים