רבי יוסף קארו, בר אפרים מחכמי קושטא, אדריאנופוליס וארץ-ישראל. גדול הפוסקים בדורו ולדורות.

נולד בטולדו שבספרד בשנת ה’רמ”ח (1488). נפטר בצפת ביום ה’ י”ג בניסן ה’של”ה (1575).

מחבר ספר ההלכה החשוב והנפוץ ביותר – ה”שולחן ערוך”. נקרא גם “מרן”, “המחבר” וכן “בית-יוסף” על-שם ספר ההלכה שכתב על ספר “ארבעה טורים”. מחבר ספר “כסף משנה” על הרמב”ם (רבי משה בר מימון).

בהיותו כבן 4 גורש בגירוש ספרד (ה’רנ”ב 1492). לאחר נדודים התיישבה משפחתו בקושטא שבטורקיה. תחילה למד תורה מפי אביו. לאחר פטירת אביו, גדל בבית דודו, רבי יצחק קארו, בעל “תולדות יצחק”. כבר בצעירותו נודע כתלמיד – חכם ופנו אליו בשאלות הלכה. מקושטא עבר לאדריאנופוליס, שם ייסד בית – מדרש. באדריאנופוליס החל לכתוב את ספרו הגדול “בית יוסף”, כשהוא בן 34. שם גם נפגש עם רבי שלמה אלקבץ מחבר הפיוט “לכה דודי” והתידד עמו. בשנת ה’רצ”ו (1536) עלה רבי יוסף לארץ – ישראל, ובחודש אלול הגיע לצפת והתיישב בה.

בצפת למד בישיבתו של מהר”י (רבי יעקב) בירב, ששימש כרב העיר. רבי יוסף מונה כחבר בבית דינו, וכשביקש מהר”י בירב לחדש את הסמיכה – היה רבי יוסף אחד הנסמכים הראשונים. הוא ייסד בצפת ישיבה גדולה, אליה נהרו תלמידים רבים. בין תלמידיו נמנים: רבי משה אלשיך, רבי משה גלאנטי והמקובל הרמ”ק (רבי משה קורדובירו).

לאחר פטירתו של מהר”י בירב, נחשב רבי יוסף לממלא מקומו. יחד עם המבי”ט (רבי משה בר יוסף די טראני), עמד בראש בית – הדין בצפת, שהיה בית – דין מרכזי לכל תפוצות ישראל. בהיותו בצפת השלים רבי יוסף את חיבוריו הגדולים והדפיסם. ספריו העמידו אותו בראש הדור והוא נודע כרבן של כל ישראל.

חיבוריו של רבי יוסף התקבלו בכל תפוצות ישראל כספרי יסוד בפסיקת ההלכה.

את ספרו “בית – יוסף” כתב במשך כ – 20 שנה. זהו פירוש מקיף על ספר “ארבעה טורים” לרבי יעקב בנו של הרא”ש. ב”בית – יוסף” כינס רבי יוסף את דעות כל הפוסקים שספריהם הגיעו לידו, והכריע בין הדעות השונות. אחר-כך חיבר את ספרו “שולחן ערוך”, שהוא כעין קיצור של ה”בית-יוסף”, בו ריכז את ההלכה למעשה ללא המקורות וללא משא ומתן.

הרמ”א (רבי משה איסרליש) בספרו “דרכי משה” על “ארבעה טורים”, חלק על רבי יוסף בהלכות רבות, כשהוא מסתמך על דעות גדולי הפוסקים האשכנזים. כן חיבר הרמ”א את ספר “המפה”, בו כתב הגהות על ה”שולחן ערוך” בכל מקום שדעת הפוסקים ומנהגיהם של חכמי אשכנז הם בניגוד לדעת ה”מחבר”.

מאז, נדפס ה”שולחן ערוך” יחד עם הגהות הרמ”א, ועד היום הוא משמש כספר הלכה יסודי ובסיסי בכל תפוצות ישראל, ועליו כתבו מחברים רבים את פירושיהם ואת תוספותיהם. ספר חשוב נוסף של רבי יוסף הוא “כסף משנה” – פירוש מקיף על “משנה תורה” של הרמב”ם, בו הוא מבאר את מקורותיו של הרמב”ם ומתרץ את השגות הראב”ד (רבי אברהם בר דוד מפושקירה) עליו.

בין שאר חיבוריו: “בדק הבית” – הוספות על ה”בית-יוסף”; כללי הגמרא; דרשות על התורה, על מסכת אבות ועל שיר השירים; “אבקת רוכל” – שאלות ותשובות; פירוש על פירושיהם של רש”י ושל הרמב”ן (רבי משה בר נחמן) לתורה.

(אנציקלופדיה לבית ישראל)  
פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים