רבי שלמה חלמא בר משה, מגדולי חכמי פולין. בעל הפירוש הנודע “מרכבת המשנה” על “משנה תורה” לרמב”ם (רבי משה בר מימון), שבזכותו קנה שם עולם. נולד בזמושץ בשנת ה’תע”ז (1717). נפטר בשנת ה’תקמ”א (1781). למד תורה אצל אביו שהיה רב בזמושץ וממנו קיבל את רוב תורתו. עסק גם בלימוד חוכמות כלליות והיה בקי במדעים.

שימש כרב בכמה קהילות, תחילה בחלמא (חלם), בה ישב על התורה ועל העבודה בשקידה רבה. בהיותו בן 36 שנה, השלים את החלק הראשון מחיבורו הגדול “מרכבת המשנה” על הרמב”ם. בספר זה דן רבי שלמה בעמקות בדברי הרמב”ם, משתדל להגן על שיטתו מפני השגות הראב”ד (רבי אברהם בר דוד מפושקיירה) ומברר דברי הרמב”ם ודברי מפרשיו.
ספר זה נחשב לאחד החיבורים החשובים על הרמב”ם בדורות האחרונים. בהקדמתו לחיבור, סוקר רבי שלמה בלשון מליצית, את דרכי הלימוד השונות ומבקר את דרכי הלימוד בדורו. כן מתווכח עם המתנגדים ללימוד מדעים ומעיד על עצמו על רוב יגיעתו בלימוד התורה ומספר שעסק גם בלימוד החוכמות: חשבון, אלגברה, הנדסה, טבע, פילוסופיה, דקדוק וההגיון. עם הדפסת החלק הראשון, הוכר כאחד מגדולי הדור ומקצווי תבל פנו אליו בשאלות. רבים ביקשו ממנו הסכמות לחיבוריהם.

מחלם (חלמא) עבר רבי שלמה לכהן ברבנות בעיר מולדתו זמושץ ולאחר מכן נתמנה כרב בלבוב והמחוז. אחרי 6 שנים (בשנת ה’תקל”ז / 1777) עזב את הרבנות והחליט לעלות לארץ – ישראל.
בדרכו לארץ עבר דרך טורקיה, התעכב באיזמיר ונפגש עם חכמי המקום. משם עבר לסלוניקי, שם התעכב כדי להדפיס את החלק השני ואת החלק השלישי של חיבורו, אך באמצע מלאכת הסידור וההגהה – נפטר. אחד מעשירי סלוניקי הוציא לאור את ספריו כשנה לאחר פטירתו.

מלבד חיבורו הגדול “מרכבת המשנה”, חיבר רבי שלמה חיבורים נוספים, שרק חלקם נדפס.

בין חיבוריו יש לציין את הספרים:

  • “שולחן עצי שטים” – על הלכות שבת ומועד
  • “שערי נעימה” – על טעמי הנגינות בספרי אמ”ת (איוב, משלי, תהילים)
  • “חכם לב” – על סימנים אחדים ב”שולחן ערוך” חלק “אבן העזר”
  • “לב שלמה” – שאלות ותשובות (לא נדפס)
(אנציקלופדיה לבית ישראל)  
פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים