רבי צדוק הכהן מלובלין בר יעקב מחכמי פולין, מגדולי האדמו”רים, גאון נודע ומחבר פורה. נולד בכ”ב בשבט ה’תקפ”ג (1823) בקרייזבורג, בה שימש אביו רבי יעקב כאב – בית – דין. נפטר בט’ באלול ה’תר”ס (1900). הצטיין כ”עילוי’ עוד בילדותו. בהיותו בן 13 סיים את כל הש”ס. בהיותו בן 18 כבר ניהל משא ומתן הלכתי עם גדולי הדור. התפרסם כדמות מיוחדת במינה.

היה גאון ליטאי, שבעקבות חיפושיו אחר “היתר מאה רבנים” דבק באדמו”ר רבי מרדכי יוסף ליינר מאיז’ביצא והיה לתלמידו המובהק. לאתר פטירת רבו, נסע כחסיד אל האדמו”ר רבי יהודה לייב איגר מלובלין ועם פטירת רבו זה בשנת ה’תרמ”ח (1888) היה לאדמו”ר חשוב, שאלפי חסידים נהרו אליו. חסידיו הקימו לו בלובלין בית – מדרש גדול, שכונה: “בית מדרשו של הכהן”.

היה מחבר פורה ביותר, הן מבחינת הכמות והן מבחינת האיכות. חיבוריו מקיפים את כל שטחי התורה. מחיבוריו; “פרי צדיק”; “צדקת הצדיק”; “רסיסי לילה”; “תפארת צבי”; “דובר צדק”; “מחשבות חרוץ”; “דברי סופרים”; “משיב צדק”; “פוקד עקרים”; “ישראל קדושים”; “שיחת מלאכי השרת”. לאחרונה הופיע הספר “חי גואלי” – ענייני הגאולה. לא הניח אחריו בנים, וחלק מחסידיו הכתיר את רבי אברהם משה וינטרויב ממארקשוב כממלא מקומו. (אנציקלופדיה לבית ישראל)  

פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים