רבי לוי יצחק מברדיצ’ב בר מאיר מגדולי הצדיקים והאדמו”רים, סנגורם של ישראל. נולד בהוסקוב (גליציה) בשנת ה’ת”ק (1740). נפטר בברדיצ’ב בכ”ה בתשרי ה’תק”ע (1809). אביו רבי מאיר היה בן למשפחת רבנים שבמשך 26 דורות לא הוסר כתר תורה ממנה.

רבי לוי יצחק מברדיצ’ב נודע מנעוריו כ”עילוי מיארוסלב”, על שם מקום לימודו. התקרב לחסידות על ידי רבי שמואל שמלקא הורוביץ מניקלשבורג ונעשה לתלמיד מובהק של המגיד רבי דב בר ממזריץ’. היה ממניחי היסוד לחסידות בפולין המרכזית, בליטא ובאוקראינה.

רבי לוי יצחק שימש כאב – בית – דין בריטשוואל ובזליחוב, אולם נאלץ לעזוב בלחץ המתנגדים. בשנת ה’תקל”ה-ל”ו (1775-6) נבחר לאב – בית – דין פינסק, שהיתה עיר מלאה תורה, אולם בלחץ המתנגדים נאלץ לעזוב גם את מקום כהונתו זה. בשנת ה’תקמ”ה (1785) עבר לברדיצ’ב, שם שימש אב – בית – דין עד להסתלקותו, ואחריו לא נתקבל אחר במקומו. בזכותו נעשתה ברדיצ’ב מרכז גדול לחסידות. הכל ראו בו איש קדוש מורם מעם, ואלפים, ביניהם גדולי תורה, באו להתבשם מתורתו ומתפילתו.

יסוד חשוב בתורתו של רבי לוי יצחק היה אהבת ישראל והוא נודע לסניגורם הגדול. “אין שום אחד רשאי לומר על ישראל שום דבר רע, רק ללמד עליו זכות” (“קדושת לוי”, פרשת פינחס), ורק מי ש”מספר תמיד בצדקת ישראל… ראוי להיות מנהיג על ישראל” (שם פרשת חוקת). דירבן לעבודת ה’ בשמחה, בהתלהבות ובדבקות. היה קרוב אל העם, ערך מסעות ברחבי המדינה ועשה נפשות לחסידות. בתפילתו שילב שיחות עם הבורא, בשפה המדוברת, ולא נמנע מלהשמיע באוזניו דברי תוכחה ותרעומת. במסורת העם נשתמרו אחדות מהן.

שם משפחתו היה דערבארימדיקער, שפירושו “הרחמן”. מסופר, כי כשחייבו השלטונות את היהודים לקבוע להם שמות משפחה, ובאו לשאול את רבי לוי יצחק אודות השם שבו בחר, היה שרוי ב”דבקות”, וכדרכו צעק “דערבארימדיקער”, והלבלר פסק כי זה יהיה שמו. ספרו על התורה “קדושת לוי” זכה למהדורות רבות ונחשב ספר יסוד בחסידות. הוא הדגיש כי השפעת הבורא אינה נפסקת לעולם, ובכל רגע הוא משפיע שפע לברואיו ולכל העולמות. כשנפוליון פלש לרוסיה היה רבי לוי יצחק ממתנגדיו, כי חשש מן ההשפעה של תרבות צרפת. (אנציקלופדיה לבית ישראל)  

פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים