הרה”ק רבי ישעיה שטיינר מקרעסטיר זיע”א,

המכונה “רבי ישעיל’ה בן רבי משה”

הרה”ק רבי ישעיה נולד בשנת תרי”א לאביו רבי משה שטיינער, ולאימו מרת הענטשא מרים ע”ה.

רבי ישעיל’ה נתייתם מאביו בעודו ילד קטן, ומשכך לקחה אותו אימו והניחתו בבית הרה”ק רבי צבי הירש מליסקא זיע”א (בעל “האך פרי תבואה”).

רבו הקדוש רבי צבי הירש, שם את עינו בילד יתום זה וגידלו טיפחו וקירבו ביתר שאת, וכשגדל מעט הפך רבי ישעיל’ה להיות משמשו ונאמן ביתו של רבו הקדוש, הקשר שהיה בין רבי ישעיל’ה לבין רבו הקדוש רבי צבי הירש היה קשר של קיימא ויוצא דופן, מסופר כי פעם אחת כל כך הפליג רבי צבי הירש בשבח תלמידו זה, עד שבני הבית שאלו אותו בטרוניא “רבי כל היום תדבר מישעיל’ה? וכי אין לך אישה וכי אין לך ילדים? וכי אין לך חסידים?! רק ישעילה?” לעומתם הפטיר הצדיק: “אכן, רק את ישעיל’ה יש לי בעולם!”.

לאחר הסתלקות רבו רבי צבי הירש זיע”א, נשא רבי ישעיל’ה את הרבנית, ויחד עם הרבנית הצדקת פתח “בית הכנסת אורחים” – שהכיל בתוכו בית מדרש ובית עם עשרות חדרי שינה לעוברי דרכים, ואף גם חדר אוכל גדול שהאכיל והשקה כמה מאות של יהודים בכל יום.

למעשה, בית ההכנסת אורחים היה רק כיסוי והסתר לפעולותיו של רבי ישעיל’ה, ועם הזמן הפך בית הכנסת האורחים הזה לבית ועד לחכמים, שכן דמותו קדושתו וטהרתו של רבי ישעילה נתפרסמו עד מהרה בכל רחבי הונגריה… הישועות והמופתים התגלגלו על שולחנו דבר יום ביומו.. וביתו של רבי ישעיל’ה הפך לאבן שואבת, מקום מקדש שליבותיהם של ישראל נשואות למקום זה.

“מפתח של פרנסה נימצא אצל רבי ישעיל’ה” כך אמרו צדיקי הדור שביניהם הדברי חיים מצאנז זי”ע, והרה”ק המהרי”ד מבעלזא זיע”א.

ואכן ידוע שתמונת פניו של רבי ישעיל’ה משמשת כסגולה בדוקה ופלאית להברחת עכברים מביתו של האדם.

מתחם הציון של רבי ישעיה מקרסטיר מתחת הציון של רבי ישעיה מקרסטיר

דמות פלאית היה רבי ישעיה, בחצר הקודש שניהל הסתופפו חסידים ואנשי מעשה לצד יהודים תמימים ופשוטים שבאו להשקיט רעבונם בבית שהשפיע מזון לכל דורש ומבקש.

אבן שואבת היה רבי ישעי’לה, שכן לא היה הוא רבי שמדבר תורה בפני עדת חסידיו, וכן לא היה הוא בעל תפילה כדרך האדמו”רים שמנגנים ומזמרים בקולם המיוחד בתפילות… אם כן מה איפוא משך את אלפי בני ישראל לחסות בצילו הקדוש?

על כך ניתן להבין מדברי רבי ישעיל’ה בעצמו על הפסוק “אין שר בית הסוהר רואה כל מאומה בידו באשר ה’ איתו ואשר הוא עושה ה’ מצליח”,

לכאורה יש לדקדק ולהבין, מה לו לשר בית הסוהר לראות אצל יוסף הצדיק שהתורה אומרת “אין שר בית הסוהר רואה מאומה”?

ומסביר רבי ישעיל’ה היינו ששר בית הסוהר לא ראה שום עבודה מיוחדת אצל יוסף הצדיק, רק “באשר ה’ איתו” – היינו שלא הבין את דרכי העבודה שלו מחמת שיוסף הצדיק היה נחבא אל הכלים, אבל ” ואשר הוא עושה” – שכל מה שהיה מתפלל ומבקש יוסף אז “ה’ מצליח” ה’ שומע ומקשיב תפילתו!

הסברו זה של רבי ישעיל’ה, נסוב על עצמו שכן פלא גדול הוא היה, מצד אחד היה נסתר ונעלם מאוד ועבודתו הייתה בהצנע לכת גדולה מאוד, ומצד שני כל העולם נהר אליו, אין זה אלא כיוסף הצדיק “ואשר הוא עושה ה’ מצליח”! על אף הסתרת עבודתו כל שהוציא מפיו נעשה מיד ותקובל תפילתו.

סיפורי מופת וישועה רבים נקשרים לרבי ישעיל’ה הצדיק הרחום והחנון שלא יכל לשאת בצרותיהם של ישראל והיה מגן ומושיע להם ישועות ונחמות.

אהל הציון של רבי ישעיה
אהל הציון של רבי ישעיה מקרסטיר

רבי ישעיל’ה נסתלק ביום ג’ באייר שנת תרפ”ה. להלוייתו נהרו המוני בית ישראל, ואף המוני גויים שנושעו מברכותיו ואכלו תדיר על שולחנו הקדוש, הכל בכו והצטערו בהסתלקות צדיק יסוד עולם זה..

נורא ומרטיט לדעת שביום פטירתו העביר רבי ישעיל’ה סכום כסף גדול לאנשיו, וציוה להם להעמיד סירים עם אוכל משובח ומזין שיהיה לכל האורחים שיגיעו להשתתף בהלויתו.

יצויין עוד שהרה”ק רבי מרדכי מנדבורנה זיע”א אמר שלרבי ישעיל’ה “יש שביל בשמים”!

זכותו הגדולה תגן בעדינו אמן.

 

הציון הקדוש של רבי ישעיה מקרסטיר
הציון הקדוש של רבי ישעיה מקרסטיר

רבי ישעיה מקרסטיר זיע”ארבי ישעיה מקרסטיר

נהנתם מהתוכן? שתפו...

פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים