רבי יוסף יצחק מליובאוויטש בנו היחיד של רבי שלום דובער (הרש”ב). נולד בליובאוויטש בי”ב בתמוז ה’תר”מ (1880). נפטר בניו-יורק בי’ בשבט ה’תש”י (1950). כיהן כאדמו”ר השישי לחסידות חב”ד. היה בעל כשרון כתיבה מיוחד. כבר מגיל 6-5 החל לכתוב יומנים. מתוך יומנים אלה, שרשם במשך שנים, ערך מאוחר יותר את “ספר הזכרונות”, המתעד את תולדות חסידות חב”ד בתיאורים מלאי חיוניות. פרטים רבים ליקט משיחות עם זקני החסידים.

כבר בגיל 15 נכנס לעבודת הכלל בשמשו כמזכירו של אביו, האדמו”ר רבי שלום דובער. רבי יוסף יצחק ביסס את ישיבות “תומכי תמימים” שהוקמו על-ידי אביו. הוא הקים ישיבות גם בבוכרה ובפולין. רבבות חסידים בפולין וברוסיה סרו למשמעתו, והשפעתו עליהם היתה כבירה. כשרוסיה הסובייטית גזרה איסור על לימוד התורה, הוא גילה מסירות נפש, אירגן לימוד תורה במחתרת, ייסד “חדרים”, תמך ב”מלמדים”, ייסד מקוואות וכדומה. נאסר מספר פעמים בשל פעילותו למען היהדות ואף גזרו עליו עונש מוות.

בפעם האחרונה שוחרר בי”ג בתמוז ה’תרפ”ז (1927). חסידי חב”ד חוגגים גם כיום את יום שחרורו. הסובייטים נאלצו לשחררו בשל הפרסום הרב וגל המחאות שעורר המאסר בעולם החופשי. הרבי עזב את רוסטוב שברוסיה ועבר לריגה שבלטביה ואחר-כך – לאוטבוצק שבפולין. עם פרוץ מלחמת העולם ה – 2 ישב בוורשה ולאחר שזו נכבשה על ידי הגרמנים הצליח להמלט ולצאת לארצות-הברית. שם הקים מוסדות תורה למען אלפי ילדים שבאו מסביבה שהיהדות זרה לה. בשנת ה’ת”ש (1940) ייסד הרבי הריי”צ את “אגודת חסידי חב”ד העולמית”, את הוצאת הספרים “קה”ת” (קרני הוד תורה) ואת רשת בתי החינוך “מחנה ישראל” בארצות-הברית, שכללה: גני ילדים, בתי-ספר לבנים ולבנות וישיבות. הקים מוסדות רבים נוספים להפצת יהדות ומוסדות לסיוע ולחסד. באמצעות מוסדות אלה הפיח חיים חדשים בחלקים מיהדות אמריקה, שהתרחקו מכל דבר יהודי. בשנת ה’תש”ח (1948) ייסד בארץ את כפר חב”ד עבור פליטי רוסיה. הניח את היסוד לרשת מוסדות חב”ד בצפון-אפריקה.

הריי”צ כתב בעצמו את דברי תורתו. חלק גדול ממאמריו פורסם ב”ספרי המאמרים”, ב”ספר השיחות” ב – 13 כרכים של איגרות, וב”ליקוטי דיבורים”. גם בשנותיו האחרונות, כשהיה משותק, היתה תפילתו באריכות ובדמעות. שבע יסורים וסבל, אך כשבידו אוצר גדול של מעשים למען בני עמו – נפטר בניו-יורק בהיותו בן 70. לרבי הריי”צ נולדו רק בנות. את מקומו מילא חתנו האמצעי, שהיה ממש כבנו, רבי מנחם מענדל. (אנציקלופדיה לבית ישראל)

פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים