רבי יוסף בר יעקב אבן צדיק, מחכמי ספרד הקדומים,פילוסוף, משורר ופייטן. נפטר בשנת ד’תתק”ט (1149). משנת ד’תתצ”ח (1138) שימש דיין בקורדובה. בן דורו של הר”י מיגאש (רבי יוסף אבן מיגאש). חברו של רבי יהודה הלוי. עמד בקשרים עם רבי שלמה אבן עזרא. כתב פיוטים, שאותם שיבח רבי יהודה אלחריזי: “ורבי יוסף בן צדיק ברוח שירו יקרע ים המדע קרעים, מפרק הרוח ומשבר סלעים, ובתוקף מיליו הררי-עד יעתיק, ומי-מרה ימתיק. חיבוריו בחכמת ההגיון אבדו. חיבורו הפילוסופי החשוב, הקרוי “עולם קטן”, נותר בתרגומו העברי של רבי נחום המערבי. הרמב”ם (רבי משה בר מיימון), שהכיר את רבי יוסף בנעוריו בקורדובה, העריך את ספרו כאחד המעולים, אף שהודה כי לא קראו: “ואמנם ספר ‘עולם קטן’ לא ראיתיו אבל אני ידעתי את האיש ואת שיחו והכרתי ערך מעלתו וערך ספרו”. רבים מהחכמים הראשונים מצטטים מספר זה, וביניהם רבי דוד קמחי, רבי ידעיה הפניני ורבי מאיר אלדבי.

שמו של הספר, “עולם קטן”, מרמז על אחד היסודות החשובים בו: “על כן יקרא האדם ‘עולם קטן’ לפי שיש בו דמות מכל מה שבעולם, גופו כמעלת העולם הגשמי ונפשו החכמה במעלת העולם הרוחני”; וכשם שבעולם הוכנו ונבראו כל צרכיו, אף בגופו של אדם הוכנו כליו הגופניים והרוחניים, ועל האדם לחושפם ולשכללם. כן דן רבי יוסף אבן צדיק בהוכחות למציאות הבורא ובחובותיו של האדם בעולמו, ולשם כך הסתייע בתורות הפילוסופיות שרווחו בימיו. (מתוך אנציקלופדיה לבית ישראל)

פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים