רבי חנוך בר משה מחכמי ספרד הקדומים. רבה של קורדובה והרב הראשי ליהדות ספרד המוסלמית. נפטר בשנת ד’תשע”ה (1014). אביו, רבי משה בר חנוך, היה אחד מ”ארבעת השבויים” שהובאו לארצות המערב, שם נפדו על – ידי יהודים, והם שהפיצו את התורה בארצות אלו וגרמו בכך להפקעת יהודי התפוצות מרשות הישיבות שבבבל.

אביו היה ראשון גדולי התורה בספרד. רבי חנוך עצמו נשבה יחד עם אביו והובא עימו על – ידי החוטפים לקורדובה שבספרד. אביו התמנה שם לדיין וייסד במקום ישיבה גדולה. לאחר פטירתו, מילא בנו ר”ח את מקומו. בתקופתו גדלה הישיבה ותלמידים רבים באו לשמוע תורה מפיו, ביניהם: רבי שמואל הנגיד ורבי יצחק בר ראובן הברצלוני. ממקומות רבים פנו אליו בשאלות הלכתיות.

תשובותיו נאספו בקובצי תשובות הגאונים, בין תשובותיהם של גאוני בבל. רבי אברהם אבן דאוד ב”ספר הקבלה” מספר, שר”ח נפטר ביום “שמחת תורה”, בעת שעלה ל”חתן תורה” ועימו עלו נכבדי הקהל והמון רב, עד שנשברה הבימה והוא נפל ונפצע, ולאחר מספר ימים נפטר.  

פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים