רבי אליהו גוטמכר בר שלמה מחכמי אשכנז, רב ומקובל. נולד בר”ח אב ה’תקנ”ו (1796) בבורקש בחבל פוזנה. נפטר בגריידיץ בכ”ד בתשרי ה’תרל”ה (1874). בגיל 19 עבר ללמוד בישיבתו של רבי עקיבא איגר, שהיה לרבו ומורו. בספריית רבו מצא את ספר “הזוהר” עם הערות בשוליו, שהעידו כי רבו עסק גם בקבלה. רבי אליהו גוטמכר החל לעסוק בקבלה ובהשפעתה החל לנהוג בדרכי החסידות, אף שלא היה לו קשר עם מרכזה שבמזרח – אירופה. בשנת ה’תקפ”ב (1822) התמנה לרב בפלשן וייסד שם ישיבה גדולה שבה למדו 400 תלמידים.

בשנת ה’תקצ”ט (1839) עבר לשמש כרב בעיר גריידיץ, ובתוך זמן קצר נתפרסם כ”הצדיק מגריידיץ”. המונים נהרו אליו לקבל עצה וברכה. פעל במשותף עם רבי צבי הירש קלישר, ידידו וחברו ללימודים מישיבתו של רבי עקיבא איגר, למען עלייה לארץ – ישראל ולמען היישוב היהודי בה, וקרא לסייע בהחזקת תלמידי- חכמים הלומדים בארץ – ישראל. רבי אליהו גוטמכר לא עלה לארץ – ישר אל, אך קנה מגרש בירושלים והקים עליו את בית – המדרש “שנות אליהו”, שאותו קיים עד מותו.

הוא ורבי צבי הירש קלישר הקימו את תנועת “חיבת ציון”. חידושים ופילפולים ושו”ת שכתב, אבדו בחלקם, שכן לא הדפיס את ספריו בחייו. כמה מחידושיו ראו אור בספר “חידושי רבי אליהו גוטמכר על הש”ס”. הקיבוץ “שדה אליהו” שבעמק – יזרעאל נקרא על שמו. (אנציקלופדיה לבית ישראל)  

פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים