רבי אברהם רויגו בר רפאל מחכמי איטליה וארץ ישראל. מחבר ומקובל נודע. נולד במודינה. נפטר במנטובה בכ”ח באדר – א’ ה’תע”ד (1714). היה מתלמידיו החשובים של הרמ”ז (רבי משה זכות), ראש המקובלים באיטליה בדורו, המזכירו כמה פעמים בספרו “אגרות הרמ”ז”. היה חברו של המקובל רבי בנימין הכהן ויטאלי, רבה של רג’יו. רבי אברהם לא נשא משרה רבנית.

התמיד בלימוד הקבלה במודינה והתפרנס מעסק משפחתי שנוהל על ידי אחיו. היה עשיר מופלג ונדבן. פעל רבות לטובת היישוב היהודי בארץ – ישראל. בשנת ה’תס”ב (1702) עלה לארץ ישראל והתיישב בירושלים. עוד לפני – כן שלח את גדול תלמידיו, רבי מרדכי בר יהודה לייב אשכנזי, לייסד ישיבה בירושלים. לשם החזקת הישיבה, יצא 3 פעמים לחוץ לארץ.

הוא התפרסם בעולם כגדול בחוכמת הקבלה ובכל מקום שהגיע – התקבל בכבוד גדול. במסעו השלישי, כששהה במנטובה, נפטר. בין שאר תלמידיו נמנים: רבי נתן נטע ממנהיים ורבי יעקב מווילנה, בעל “יאיר נתיב”. תורתו מרוכזת בספר “אשל אברהם”, מאת תלמידו, רבי מרדכי אשכנזי, שקרא לחיבורו על – שם רבו. הספר מכיל: פירושים על מאמרי ה”זוהר”, סוד עשר ספירות ועניינים שונים בחכמת הקבלה. כששהה תלמידו רבי מרדכי בבית רבו במודינה, זכה להתגלות “מגיד” בחלום. את תיאור חלומותיו ואת שיחותיו עם המגיד, העלה על ספר, ורבי אברהם כתב הערות ופירושים לספר. כתב הגהות גם על “ספר הכוונות” של האר”י (רבי יצחק לוריא).    

פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים