עזרא הסופר ראש העלייה השנייה מפרס לירושלים בשנת ג’תי”ג (347 לפה”ס). ממשפחת הכהנים לבית צדוק ומ”אנשי כנסת הגדולה”. מחבר ספר עזרא. ממקימי ממלכת ישראל ועבודת ה’ בירושלים.

עלה בראש אלף ושמונה מאות איש, לאחר שקיבל רשיון מהמלך דריוש הפרסי (ארתחשסתא) לעלות ולהביא עמו תרומות כסף, זהב וכלים לבית – המקדש, ולמנות שופטים ודיינים. הוא קרא לעם לחיות על – פי התורה והכריז על ביטול כל נישואי התערובת.

“כשנשתכחה תורה מישראל – עלה עזרא מבבל וייסדה” (סוכה כ, א). חז”ל אמרו: “ראוי היה עזרא שתינתן תורה על ידו לישראל… ואף על פי שלא ניתנה תורה על ידו – נשתנה על ידו הכתב…” (סנהדרין כא, ב) – החלפת הכתב העברי הקדום בכתב האשורי המרובע.

עזרא נקרא “הסופר”, מפני שהיה “סופר מהיר בתורת משה אשר נתן ה’ אלקי ישראל” (עזרא ז, ו). היה תלמידו של ברוך בן נריה ולא עלה לארץ – ישראל כל זמן שברוך בן נריה (שהיה זקן) חי (מגילה טז, ב). יחד עם נחמיה כרתו עם העם “אמנה” לשמירת התורה ולקבלת חוקיה לחוקת המדינה.

עשר תקנות תיקן עזרא, ביניהן: לקרוא בתורה בציבור בימים שני וחמישי ובשבת במנחה, שיהיו מכבסים הבגדים ביום חמישי לכבוד שבת. כן תיקן כמה תקנות בדיני טהרת המשפחה (בבא קמא פב, א). בגמרא מייחסים לעזרא הסופר את ייסוד “כנסת הגדולה”, שחבריה קיבלו את מסורת התורה מהנביאים. (אנציקלופדיה לבית ישראל)  

פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים