עוד לא הומצא המחשב שיכול להכיל את כמות ומגוון המחשבות שרצות במוח האנושי.

גם כשערים וגם כשישנים, ביום ובלילה האדם מריץ כל היום חומר למחשבה בתוך המח. החל מכיצד לנוע פיזית, שלא להיפגע או ליפול, ברגל או בנהיגה בשלל מיני הכלי רכב, ועד לניהול עסקים וכלכלת הבית. ובקיצור בלי סוף מחשבות.

אך כמובן שיש לחלק מהן עדיפות עליונה בסדר העדיפויות, ומחשבה שהיא עיקרית יותר, תכליתית יותר, היא עוצמתית ודוחה הרבה מחשבות של סרק.

רבים הם הסובלים מבלבולים, חרדות, מחשבות טורדניות, וכדומה. גם יהודי ירא שמיים שרוצה לעשות מצוות ולהישמר מחטאים ועבירות, חושש מיצרו הרע שמא יסיתו לדבר עבירה.

רבי נחמן מברסלב זצ”ל חקק על הכתב חוק בבריאת האדם שאין שתי מחשבות יכולות להיות בו זמנית במח שלנו, והרמב”ם כתב שמחשבות של עבירה מגיעות רק ללב ש’פנוי מן החכמה’.

הבה נתבונן בשתי היסודות הענקיים האלה שכתבו גדולי עולם הנ”ל. בעצם אם האדם ידע להעסיק את עצמו בלימוד מסויים, או ישקע בתוך איזה סיפור מרתק, יצפה בשיעור של תורה מעניין או כל דבר אחר, מובטח לו שבזמן שהוא מרכז את המחשבה באותו העיסוק, לא תוכל לשלוט בו מחשבה לא טובה, דהיינו מחשבה המסיטה את האדם לדבר עבירה או סתם מחשבה שמצערת אותו.

בטוח שהדברים לא מחדשים לכם, אבל אם אנחנו סובלים ממחשבות כאלה שווה לנו ליישם, פשוט לתרגל את הטקטיקה הזאת. בפרט כשאדם מתעמק זמן מה בתוך לימוד, אפילו הפשוט ביותר כמו להבין הלכה בספר, בטוח שגם כשהוא קם מהספר או השיעור וכו’ עדיין המחשבה שלו אחוזה זמן לא מועט באותו העיסוק שעמל בו.

יהי רצון שנזכה למלא את ליבנו במחשבות טובות ומטהרות, ובכך לעשות רצון בוראנו אמן כן יהי רצון.

פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים