פעם אחת מלך ספרד הגדול שלח דורון מיוחד ליהודים תושבי המדינה שלו – עגלות מלאות כל טוב, כסף זהב, בגדי יוקרה, כבשים עגלים ועוד…

המשרתים הנאמנים של המלך העמיסו את העגלות, והשליחים יצאו לדרך. אך כמו בכל הסרטים, לכל משלחת כזאת מחכים גם גנבים מומחים שעשו עבודת ריגול מושלמת של כמה שבועות.

בתוך מעבה היער כבר הכינו מראש שילוט מטעה, חסמו דרכים מסויימות וניתבו את השיירה ישר לפח. ושמה יצאו חמושים, רגע לפני הכניסה לעיר של היהודים השתלטו על הכל האוצר שנשלח. ולא זו בלבד אלא שאת השליחים של המלך ציידו בשקים של אשפה וטינופת והכריחו אותם להגיע ולתת את זה ליהודים.

אך שליחי המלך הצליחו להחביא מעיניהם של השודדים שק אחד, והוא המיוחד מכל המתנות שהיו בעגלות.

היהודים שכל כך ציפו למתנות, התאכזבו למראה עיניהם. ואת השק היחיד שנותר חילקו שליחי המלך לחשובי העיר – שהיו ידועים במעשיהם הטובים.

סיפור יפה נכון? האמת שזה רק משל.

ועכשיו נעלה סיפור אמיתי שקרה:

הצדיק הקדוש רבי נפתלי כץ זצ”ל, אשר היה ידוע כפועל ישועות, תמיד היה אומר שקל יותר לפעול ישועות בכוח השמחה מאשר בכוח העצבות, כיוון שהשמחה מביאה השפעות טובות משמיים.

באחד מימי הפורים, הגיעו שליחי המלך אל ר’ נפתלי וסיפרו לו שהמלך חולה וזקוק לישועה. מה עשה הצדיק? להפתעתם של השליחים מיד התיישב לסעוד את סעודת הפורים בשמחה גדולה. ואז בעיצומה של הסעודה פתח בתפילה מקירות ליבו על המלך, ואכן באורח פלאי הבריא המלך תוך ימים ספורים וניצל מסכנת המוות.

המלך כ”כ שמח והודה לר’ נפתלי, אך לבסוף הוסיף לשאול: “מדוע נהגת כך, שעשית סעודה ורק אח”כ התפללת?

ענה לו ר’ נתפלי ואמר: “ביום הפורים, רצון הבורא מאיתנו שנהיה שרויים בשמחה גדולה, ורק כאשר אנו שמחים ועושים רצונו, אז הבורא יתברך ממלא את רצוננו. לכן רק ע”י השמחה יכולתי לפעול את הישועה עבור כבוד המלך ביום הפורים”

רבי מרדכי מנדבורנה הבטיח שמי שיגמור את כל ספר תהילים בפורים –”מובטח לו שתפילתו לא תשוב ריקם”.

בספר ‘יסוד ושורש העבודה’ כתוב:

“כי אם יספרו בני הבית את סיפור המגילה על פי הפשט (הסיפור המוכר והידוע) והמדרשים בשמחה וצהלה – יגרמו הם בכך שמחה גדולה ועצומה לאין שיעור בעולמות העליונים והקב”ה מתפאר בם באותה שעה!”

הבנתם את המשל והנמשל?

אנחנו רגע אחד לפני חג הפורים, ובורא עולם רוצה לתת לנו מתנות אדירות. גדולי הדורות כתבו על חג הפורים מעלות שלא נאמרו כמעט על אף מועד!

ההבטחה של החת”ם סופר הענק: “קיבלתי בשם ה’שם יעקב’ זצ”ל: כי “כל העוסק בתורה בין מגילה של לילה למגילה של יום – מובטח לו שהוא בן העולם הבא!”

אבל ל’מתנות לאביונים’ שבורא עולם שולח לנו, אורב היצר הרע. ומסית את ההמונים לפספס את המתנות הגדולות, ובמקום לנצל את החג הנפלא, ע”י סיפורי הניסים, תפילות, סעודה בשמחה ולימוד, מצוות היום של משלוח מנות ומתנות לאביונים ולזכות לכל ההבטחות שהזכרנו ועוד רבות כמותן. הוא נותן לנו שקים של אשפה – מעשים מבישים שאפילו כל השנה אנחנו לא מעיזים לעשות.

בואו לא נפספס, ונהיה חכמים רגע לפני שהמשלחת של המלך מגיעה, ונזכה להיות מ’חשובי העיר’ שזוכים להיות היחידים שנהנים מהשק הכי מובחר של המלך. בחג פורים כתוב שכל מי שפושט ידו לצדקה נותנים לו, ככה גם בורא עולם נוהג איתנו ביום הקדוש הזה, שכל מי שפושט ידיו בתפילה – הקב”ה שומע תפילתו.

פורים קדוש לשמח לכל עם ישראל.

פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים